19 آذر 1402

  • 1402/08/17
  • - تعداد بازدید: 36
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد

برگزاری کلاس آموزشی کمک های اولیه در بیماران مسموم با گاز منوکسید کربن

کلاس آموزشی کمک های اولیه در بیماران مسموم با گاز منوکسید کربن، در دبیرستان دخترانه شبانه روزی اندیشه شهرستان با همکاری رئیس اورژانس و واحد سلامت مدارس برگزار شد.
 
 
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد، غلامعلی جاویدان مسئول اورژانس گفت: هدف از برگزاری این کلاس آموزشی آشنایی با مخاطرات و علائم مسمومیت با گاز منوکسید کربن و همچنین کمک های اولیه و اقدامات درمانی مورد نیاز در مواجهه با بیماران گاز گرفتگی است.
 
او در ادامه افزود: علائم مسمومیت با منو‌کسیدکربن می‌تواند طیف وسیعی از علائم را شامل شود که در بیماری‌های مختلفی دیده می‌شود، متأسفانه بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می‌کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده‌اند و سعی در خوابیدن می‌کنند، در صورتی ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می‌دهد.
جاویدان اضافه نمود: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش دید از علایم عمومی مسمومیت‌ها هستند که چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.
 
وی با بیان اینکه مسمومیت با مونوکسید کربن یا در اصطلاح عمومی گازگرفتگی، یکی از شایع‌ترین علل مرگ و میرها به ویژه در فصول سرد سال است افزود: در صورت مشاهده  بیماران گازگرفتگی، ضمن رعایت نکات ایمنی، ابتدا بیمار را به فضای باز منتقل و بلافاصله با شماره ۱۱۵ اورژانس تماس بگیرند.
گفتنی است این کلاس های آموزشی توسط خلیل منصوری تکنسین اورژانس برگزار شد.
  • گروه خبری : اخبار,اخبار واحدها
  • کد خبری : 89958
کلیدواژه

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید