19 آذر 1402

  • 1402/05/28
  • - تعداد بازدید: 40
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد

برگزاری جلسه آموزشی بهداشت پرتوها

این کارگاه جهت آموزش کارشناسان بهداشت حرفه ای و کارشناسان ایمنی کارخانجات ،شهرداری و کارگاه های بالای 25نفر تشکیل گردید.


به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد: کلاس آموزشی با موضوع بهداشت پرتوها در تاریخ بیست و سوم مرداد۱۴۰۲ توسط کارشناس بهداشت حرفه ای برگزار گردید.
مهندس «الهام قربانی» کارشناس بهداشت حرفه ای شبکه گفت: پرتوها یکی از عوامل زیان آور محیط کار در دسته عوامل فیزیکی است.او افزود: پرتوها به دو دسته یونیزان و غیر یونیزان تقسیم شده که پرتوهای یونیزان بعلت داشتن انرژی کافی توان انتقال الکترون از اتم به اتمی دیگر را داشته ولی پرتوهای غیریونیزان به علت نداشتن انرژی کافی تنها از طریق انرژی حرکتی الکترون را از مداری به مدار دیگر انتقال می دهد. بنابراین باتوجه به قدرت نفوذ و برد بالای اشعه یونیزان،این دسته پرتوها مهمترین عامل آسیب زای سلول ها و بافت بدن محسوب میشوند.
وی تصریح نمود:با توجه به اثرات مستقیم و غیرمستقیم پرتوها که به مرور زمان بر بدن انسان میگذارند موجب آسیب هایی از جمله:آب مروارید،اثر بر سلول ها ،دستگاه خونساز ،گوارش ،سرطانزایی،اختلالات جنینی و کوتاه شدن عمر می گردد.


مهندس قربانی در ادمه خاطرنشان کرد ‌:به منظور پیشگیری از آسیب های شناخته شده این عوامل، اندازه گیری پرتو در محیط کار پرتوکاران سالانه انجام و نتایج طبق استاندار مقایسه و در صورت بالاتر بودن از حد مجاز تدابیر کنترل فنی مهندسی، مدیریتی ،تجهیزات حفاظت فردی اندیشیده شود. همچنین انجام معاینات شغلی بصورت شش ماه یکبار جهت گروه پرتوکار یونیزان را الزام و انجام آزمایشات تکمیلی و تخصصی خون جهت بررسی اثر پرتو بر خون افراد را تاکید نمود.

  • گروه خبری : اخبار,اخبار واحدها
  • کد خبری : 88516
کلیدواژه

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید