بهداشت حرفه ای علمی است که از طریق شناسایی ، ارزشیابی و کنترل شرایط و عوامل زیان آور در محیط کار و ارائه مراقبتهای پزشکی – حافظ سلامت شاغلین کشور است .
«بهداشت حرفه اي عبارتست از علم و هنر تامين بالاترين سطح سلامت نيروي كار، حفظ و ارتقاي سلامتي آنان و حفظ سرمايه از طريق ايجاد محيط كار سالم ، انتخاب كارگر مناسب براي هر كار، تطبيق كار با مقتضيات روحي و جسمي كارگران ، پيشگيري از حوادث و بيماريهاي شغلي و غير شغلي ، آموزش بهداشت فردي و مسائل مربوط به كار،تشخيص زودرس و درمان بيماري ها ، و توجه به مسائل و مشكلات كارگران همه مشاغل و افراد وابسته به آنان به گونه اي كه هر كارگر قادر باشد با برخورداري از حداكثر سلامتي و رفاه ، فردي موثر براي اجتماع باشد» . تامين و ارتقاء عالي ترين سطح سلامت جسمي ، رواني و اجتماعي براي كارگران همه ي مشاغل ، پيشگيري از بيماريها و حوادث ناشي از كار، به كار گماردن نيروي كار در محيط و شغلي كه از لحاظ جسمي و رواني قدرت انجام آن را دارد و يا بطور خلاصه تطابق كار با انسان و در صورت عدم امكان ، تطابق انسان با كار .
بهداشت حرفه ای از جمله با ارزش ترین دارائی های افراد جامعه و کشورها ست که بعنوان یک استراتژی با اهمیت نه تنها سلامتی شاغلین را در نظر می گیرد بلکه تاثیر مثبت و قابل ملاحظه ای در بهره وری و کیفیت محصولات ،انگیزش کار ، رضایت شغلی و کیفیت کل زندگی افراد جامعه دارد . هدف از خدمات بهداشت حرفه ای ارتقاء سطح سلامتی و آگاهی شاغلین – پیشگیری از بیماریهای ناشی از کار ، جلوگیری از وقوع حوادث میباشد.
با توجه به اهمیت بیماریهایی که به نوعی با عوامل مختلف مربوط به کار در ارتباط هستند و نیز این واقعیت که از طریق شناسایی عوامل خطر مربوط به کار و تحت نظر داشتن افراد در معرض خطر ، بسیاری از این بیماریها قابل پیشگیری هستند ، نقش خدمات بهداشت حرفه ای در پیشبرد اهداف برنامه های بهداشتی بیش از پیش نمایان میشود .
 
 شرح وظایف :
 
1- انجام مطالعات و بررسی های لازم بمنظور آگاهی از وضعیت عمومی کارگاهها و کارخانجات منطقه و شناخت مسائل بهداشتی صاحبان حرف مختلف و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز پیرامون آن .
2- شناخت وآگاهي لازم از وضعيت بهداشت حرفه اي كارگاهها و كارخانجات ، معادن ، مشاغل كشاورزي و خدمات در منطقه و جمع آوري اطلاعات وآمار مربوطه و برنامه ريزي جهت بازديد از واحد هاي مذكور در راستاي تحقق اهداف بهداشت حرفه اي .
3- بررسی واحدهای صنعتی تازه تاسیس از نظر رعایت نکات و اصول بهداشتی و ایمنی و ارائه نظر جهت صدور پروانه بهره برداری و صدورتأئيديه بهداشتي با توجه به استعلام ارگانهاو سازمانهي ذيربط در مراحل دريافت مجوز .
4 - اعلام نواقص و صدور اخطاريه و رسيدگي به شكايات واصله در رابطه با كليه واحد هاي توليدي ( صنعت , معدن , كشاورزي ,خدمات ) با توجه به قوانين و مقررات موجود .
5- اجرای برنامه های از پیش تعیین شده جهت جلوگیری از حوادث ناشی از کار .
6- اندازه گیری ، نمونه برداری و ارزشیابی و ارائه طریق بمنظور کنترل عوامل زیان آور .
7- تشکیل پرونده های بهداشتی و پزشکی و ارجاع افراد شاغل برای ادامه معاینات و تکمیل پرونده ها به مراکز درمانی ذیربط .
8- همكاري در تنظيم و پيگيري برنام هاي اجرائي در زمينه مبارزه با بيماريهاي ناشي از كار , بيماريهاي واگير , مسموميت ها و حوادث و سوانح ناشي از كار با همكاري پزشك طب كار و همچنين نظارت بر انجام معاينات بدو استخدام و معاينات دوره اي .
9- آگاهي از حدود ملي تماس شغلي عوامل بيماريزا بمنظور ارزيابي عوامل زيان آور محيط كار كه به نحوي از انحاء به سلامت جسمي , رواني و اجتماعي شاغلين لطمه وارد مي سازد .
10- آگاهي از مواد اوليه مصرفي ، مواد بينابيني توليد شده مواد اوليه و روشهاي توليد حرف مختلف به منظور شناسايي عوامل زيان آور محيط كار .
11- شناخت عوامل زيان آور محيط كار كه به نحوي به سلامت جسمي و رواني و اجتماعي شاغلين لطمه وارد مي سازد از طريق بازرسيهايي كه از كارگاهها و كارخانجات به عمل مي آيد .
12-بررسي و شناخت كارهاي سخت و زيان آور در حرف گوناگون و برنامه ريزي در زمينه بهبود شرايط كار و معرفي شاغلين بمنظور انجام معاينات دوره اي .
13- آشنائي با اصول مراقبتهاي اوليه بهداشتي ( P.H.C ) و فعاليت , نظارت در زمينه ادغام فعاليتهاي بهداشت حرفه اي در سيستم شبكه هاي بهداشتي و درماني كشور .
14- آشنائي و آموزش و نظارت كامل در اجراي طرحهاي بهداشت حرفه اي .
15- تشكيل دوره هاي آموزشي و باز آموزي براي بهداشتياران كار ، بهورزان ، كاردانهاي بهداشتي و اعضاء كميته هاي حفاظت فني و بهداشت كار با توجه به دستورالعملها و آيين نامه هاي موجود .
16- تشكيل كلاسهاي آموزشي جهت كارفرمايان و كارگران بخشهاي مختلف صنعتي و معدني و خدماتي و كشاورزي و ...
17- آشنايي باسيستم شبكه و مراكز بهداشتي و درماني شهري و روستائي و خانه هاي بهداشت بمنظور استفاده از توان پرسنل شاغل در سيستم شبكه در جهت ارائه خدمات ادغام يافته .
18- همكاري با ساير كارشناسان بهداشتي مراكز بهداشت در زمينه اجراي و ارائه طرحهاي بهداشتي و دستورالعملهاي ستادي بمنظور ارتقاء سطح ارائه خدمات بهداشتي در منطقه .
19- هماهنگي و همكاري با كارشناسان آموزش بهداشت بمنظور ارائه برنامه هاي آموزشي حرفه اي .
20- آشنايي با مجموعه قوانين و مقررات كار و تامين اجتماعي , تشكيلات وزارت بهداشت , درمان در زمينه هاي مرتبط با فعاليتهاي بهداشت حرفه اي .
21- جمع آوري و ارسال بموقع آمار فعاليتهاي بهداشت حرفه اي مطابق با فرمهاي مصوب با تکمیل فرم های آماری بهداشت حرفه ای پس از بررسی کارگاهها و کارخانجات برابر دستور العمل های موجود و تهیه گزارش و ارسال آن به واحد های ذیربط .
22- انجام ساير امور مربوطه طبق دستور مقام مافوق .
23- نظارت بر تأمين آب آشاميدني سالم وبهداشتي محيط كار و جمع آوري و دفع صحيح بهداشتي زباله و فاضلابهاي واحدهاي توليديو همچنين تسهيلات و تأسيسات بهداشتي محيط كار .
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-2-26 12:24        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ