بهداشت روان

اختلالات شدید روانی: اختلالات شدید روانی حالت غیر طبیعی در رفتار ، گفتار و ظاهر بیمار است که گروهی از مردم به آن جنون می گویند اختلال شدید روانی بیشتر در افراد بالای 15 سال دیده می شود و دلیل آن بیماری و اختلال در کارکرد مغزی است اکثر این بیماران نمی دانند که بیمارند بنابراین به پزشک مراجعه نمی کنند و توصیه های درمانی را هم نمی پذیرند .
 
اختلالات خفیف روانی :اختلالات خفیف روانی اختلالاتی که به زبان مردم عادی ناراحتی عصبی یا ناراحتی اعصاب گفته می شود این بیماران نشانه هایی مانند اضطراب و بیقراری ، بی اشتهایی ، افسردگی ، وسواس و عصبانیت ، پرخاشگری و دردهای پراکنده بدنی بدون وجود بیماری جسمی دارند این نشانه ها ماهها و سالها ادامه داشته گاه با کاهش یا افزایش مشکلات روزمره و فشارهای خانوادگی و اجتماعی کاهش یا افزایش یابند .
 
 عقب ماندگی ذهنی :یک بیماری مغزی است که سن عقلی روانی فرد از سن تقویمی او عقب مانده و کمتر است. در این بیماری ممکن است کودکی 10 سال سن داشته باشد یعنی سن تقویمی او 10 سال باشد و لی از نظر عقلی و روانی مانند کودک 5 ساله باشد . علائم این بیماری از دوران نوزادی و پس از کودکی ظهور می نماید و علت آن آسیب رسیدن به مغز کودک در دوران جنینی به علل مختلف از جمله بیماریهای ارثی و مادر زادی و عوارض حین زایمان و پس از تولد و در دوران کودکی به علل بیماریهاو صدمات مختلف ممکن است ایجاد گردد.
 
تعریف صرع :صرع یک حالت تکراری حمله تشنج است که مردم به آن حمله یا غش می گویند . صرع به دلیل اختلال در کار سلولهای مغزی بروز می کند و اگر حملات تشنجی درمان نشوند ممکن است با هر حمله سلولهای بیشتری در مغز از بین برود و صرع تا پایان عمر ادامه داشته باشد .
 
انواع مختلفی از صرع وجود دارد که برای مثال در هنگام صرع بزرگ بیمار صرعی به زمین می افتد، بیهوش می شود ، حرکات تشنجی تکراری و غیر ارادی در دستها و پاها پیدا می کند . گاه بی اختیاری ادرار پیدا می کند و کف در دهانش جمع شده و صورتش کبود می شود . این حمله حدود 5 دقیقه طول می کشد ، به دنبال آن بیمار به تدریج به هوش می آید، حالت خواب آلودگی ، گیجی و کوفتگی پیدا می کند و گاه زبان و بدنش خراشیده و زخمی می شود .
 
 
 
وظايف و مسئوليت هاي واحد :
 
1-      تهيه و تنظيم برنامه آموزشي به منظور آشنايي مردم با اصول بهداشت رواني
 
2-      بررسي و تحقيق در مورد بيماريهاي رواني و تعيين نوع و حجم اين بيماريها
 
3-      تهيه و تنظيم استانداردهاي لازم جهت بهداشت روان و نظارت بر اجراي آنها
 
4-      شركت در جلسات و كميسيون هاي مربوطه و ارائه نظارت مشورتي و تخصصي
 
5-      شركت در گروه بهداشت رواني به منظور مصاحبه و شناخت بيماري و انجام روشهاي پيشگيري در اين زمينه
 
6-      انجام آزمونهاي رواني از قبيل آزمون هوش ، شخصيت و استعداد هاي افراد
 
7-      تهيه و تنظيم برنامه هاي بهداشت روان جهت نگاهداشت سلامت رواني و پيشگيري از بروز بيماريهاي رواني
 
8-      نظارت بر حسن جريان امور در مراكز و خانه هاي بهداشت و كو.شش در بهبود و گسترش برنامه ها
 
9-      تهيه آمار و گزارش هاي لازم
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-8-18 17:14        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ